Málo kto vie, že kyslík , ktorý je pre ĺudský život potrebný, dokaže vyvolat v ĺudskom tele škody. Prostý akt vdychovania kyslíka je spojený so vznikom tzv. voĺných radikálov.
Pri interakcii voľných radikálov s molekulami v tele vzniká oxidačné poškodenie, ktoré môže viesť k rozvoju celého radu chorôb a ochorení.
Čo je oxidačný stres?
Oxidačný stres nastáva, keď je produkcia reaktívneho kyslíka väčšia ako schopnosť tela detoxikovať reaktívne medziprodukty. Táto nerovnováha vedie k oxidačnému poškodeniu proteínov, molekúl a génov v tele. Pokiaľ organizmus nie je schopný držať krok s detoxifikáciou voľných radikálov, poškodenie sa ďalej šíri. Vznikajú podmienky pre mnohé závažné ochorenia.
Vonkajšie faktory oxidačného stresu
Voľné radikály sa v tele prirodzene vyskytujú. Vo väčšine prípadov v organizme sa vyskytujúce prírodné antioxidanty riadia ich detoxikáciu. Ale existujú niektoré vonkajšie faktory, ktoré vyvolávajú produkciu týchto škodlivých voľných radikálov. Medzi tieto faktory patria:
• Nadmerné vystavenie UV žiareniu
• Znečistené ovzdušie
• Fajčenie
• Nezdravá strava
• Nadmerné cvičenie
• Niektoré lieky a/alebo liečba
Ako antioxidanty bojujú proti oxidačnému stresu a voľným radikálom?
Telo prirodzene produkuje antioxidanty ako prostriedok obrany proti voľným radikálom. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály a tým ich robia neškodnými pre iné bunky.
Žiaľ, antioxidanty produkované prirodzene v tele nestačia na neutralizáciu všetkých voľných radikálov v organizme. Z tohto dôvodu by mal byť stály prísun vonkajších zdrojov antioxidantov súčasťou každodennej stravy s cieľom znížiť oxidačný stres a súvisiace poškodenia.
Antioxidanty majú pozoruhodnú schopnosť regenerovať poškodené molekuly tým, že im darujú atómy vodíkov. Niektoré antioxidanty dokonca majú chelatačné účinky (teda schopnosť pevne viazať ióny kovov) takže je produkcia voľných radikálov katalyzovaná ťažkými kovmi. Ak je chelatačný antioxidant rozpustný vo vode tak zabezpečí odstránenie ťažkých kovov z tela močom.
Antioxidanty flavonoidy sa pripoja k DNA a tvoria bariéru ochrany proti útokom voľných radikálov, zatiaľ čo iné antioxidanty majú dokonca schopnosť spôsobiť sebadeštrukciu niektorých typov nádorových buniek v procese zvanom apoptóza.